O gospodarstwie

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERANasze gospodarstwo to blisko stuletnia tradycja, ekologiczna hodowla, naturalna produkcja oraz doświadczeni pracownicy. Gospodarstwo Rybackie „Ślesin” położone jest na obszarze objętym ochroną przyrody w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Bliskość Noteci i Kanału Bydgoskiego zapewnia odpowiednie zaopatrzenie stawów w świeżą i czystą wodę, tworząc idealne warunki do hodowli karpia. W produkcji ryb pozostajemy wierni metodom chowu znanym w gospodarce karpiowej od drugiej połowy XIX wieku.

O wysoką jakość karpi dbamy z należytą starannością, zachowując zrównoważony, trzyletni cykl produkcji. W tym czasie nasze ryby uzyskują szlachetny kształt oraz smak, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Nasze stawy charakteryzuje żyzne, torfowe dno, będące doskonałą bazą pokarmową dla pływających tutaj ryb. Ponadto karpie dokarmiane są mieszanką zbóż, które pozyskujemy z okolicznych pól uprawnych.

Obecnie gospodarstwo dysponuje łączną powierzchnią ewidencyjną stawów liczącą ponad 500 ha, która pozwala na łączną produkcję karpia w wielkości około 300-400 ton rocznie. Odbywa się ona na trzech obiektach stawowych zlokalizowanych na terenie powiatu nakielskiego – w Ślesinie, Występie oraz w Samostrzelu.

 

  1. Obiekt Ślesin

lotnicze_3Prekursorem stawów w okolicach wsi Ślesin koło Nakła nad Notecią było przed wiekami Jezioro Ślesińskie zasilane wodą ze strumyków spływających ze zboczy pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Staw widoczny na zdjęciu po lewej stronie to Staw Kardynalski – największy zbiornik w naszym gospodarstwie, który ma powierzchnię 104 ha. Został on wybudowany w latach 1934-1935. Powierzchnia całkowita kompleksu ślesińskiego wynosi nieco ponad 148 ha, z czego powierzchnia lustra wody to 145,5 ha. Obiekt ten ze względu na zasilanie stawów jest podzielony na dwa odrębne kompleksy: Staw Kardynalski (100 ha) oraz tzw. Stawy Górne. W obszarze obiektu znajdują się tarliska, przesadki, magazyny oraz stawy towarowe. Źródłem wody dla stawów jest Kanał Bydgoski oraz strumienie spływające ze zboczy Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej.

 

  1. Obiekt Występ-Chobielin

lotnicze_4Obiekt został wybudowany w latach 80-tych XX wieku. Wschodnią granicę kompleksu stawów stanowi wieś Występ, od południa i zachodu granicę stanowi rzeka Noteć. Łączna powierzchnia wynosi 280 ha, w tym 237 ha powierzchnia lustra wody. Stawy położone są w bezpośrednim sąsiedztwie Noteci i to właśnie ta rzeka zaopatruje w wodę cały obiekt. Znajdują się tutaj wszystkie kategorie stawów. Ponadto produkuje się tutaj materiał zarybieniowy szczupaka, sandacza i karasia w ilościach 2-5 ton. Wszystkie odprowadzalniki odprowadzają wodę do rzeki Noteci poniżej jazu piętrzącego.

 

  1. Obiekt Samostrzel

Obiekt zajmuje obszar 100 ha i położony jest w dolinie rzeki Noteci, na zachód od Nakła. Stawy zajmują powierzchnię produkcyjną 72 ha. Zasilanie stawów odbywa się z rzeki Rokitka. W okresach suszy dodatkowymi rezerwami wody są zasoby Jeziora Witosławskiego. Na terenie obiektu prowadzona jest produkcja materiału zarybieniowego karpia.

 

Zobacz więcej zdjęć naszych stawów >tutaj<