Brytyjscy podróżnicy odwiedzili ślesińskie stawy

Listopad 9, 2016
Brytyjscy podróżnicy odwiedzili ślesińskie stawy

Niecodzienni goście zjawili się dziś w gospodarstwie rybackim w Ślesinie k. Nakła. Ślesińskie stawy odwiedzili brytyjscy podróżnicy, którzy realizują  projekt naukowy pod nazwą „Lecąc z łabędziami”. Istotą tego projektu jest zbadanie trasy migracji łabędzi czarnodziobych, które każdej jesieni pokonują dystans 7 tys. km lecąc z rosyjskiej dalekiej północy, na angielskie wybrzeże Atlantyku.

O wyjątkowości przedsięwzięcia świadczy fakt, że jedna z uczestniczek wyprawy – Sacha Dench – pokonuje trasę lecąc na motoparalotni. Kilka dni temu, po wielu tygodniach zmagań, badacze dotarli do Polski, a dziś odwiedzili ślesińskie łąki, które według ornitologów są polską stolicą migrujących łabędzi. Według naukowców każdego roku przybywa tutaj około 80-90% Bewicków (tak potocznie nazywał się łabędzia czarnodziobego) migrujących przez Polskę. Przy okazji pobytu w Ślesinie, goście mieli okazję posmakować specjałów przygotowanych z Karpia Nakielskiego. Odwiedzili także stojącą nad brzegiem Stawu Kardynalskiego wieżę obserwacyjną, z której roztacza się fantastyczny widok na całą okolicę.

Przed podróżnikami jeszcze kilka tygodni lotu. Już w piątek opuszczą oni nasz region i udadzą się w dalszą drogę, śladem migrujących łabędzi. Zakończenie wyprawy planowane jest na początku grudnia w rezerwacie Slimbridge na zachodnim wybrzeżu Anglii. Firma CGFP Ryby – hodowca Karpia Nakielskiego – jest partnerem tego międzynarodowego przedsięwzięcia, a głównym koordynatorem polskiej części projektu jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

 

dscf4716 dscf4722

dscf4734 dscf4737

dscf4740 dscf4741

dscf4754