„Flight of the Swans” w Ślesinie

Październik 5, 2016
„Flight of the Swans” w Ślesinie

Hodowca Karpia Nakielskiego – firma CGFP Ryby została partnerem międzynarodowego przedsięwzięcia „Flight of the Swans” – Lecąc z Łabędziami. W ramach projektu, pod koniec października na łąki ślesińskie zawita Sacha Dench – brytyjska podróżniczka, która przemierza europejski szlak migracji łabędzia czarnodziobego lecąc na paramotolotni.

Sacha swoją podróż rozpoczęła 19 września na rosyjskiej dalekiej północy. Jej lot za łabędziami potrwa ponad dwa miesiące i zakończy się w listopadzie w rezerwacie Slimbridge na zachodnim wybrzeżu Anglii. Na liczącej blisko 7000 km trasie znalazły się także okolice Nakła nad Notecią, będące polską stolicą migrujących łabędzi. Według badań naukowców na stawy ślesińskie przybywa każdego roku około 80-90% Bewicków (tak potocznie nazywał się łabędzia czarnodziobego) migrujących przez Polskę.

Przy okazji pobytu w okolicach Nakła, ekipa Sachy weźmie udział w tradycyjnych odłowach Stawu Kardynalskiego. Liczący 105 ha staw jest największym tego typu obiektem hodowlanym w województwie kujawsko-pomorskim, a jesienne odłowy karpi z tego stawu są od dziesiątek lat traktowane jako święto ludzi związanych z gospodarstwem. Oprócz odłowów, na brzegu stawu odbywa się wówczas smażenie karpia. Można też posłuchać ciekawych rybackich opowieści.

Głównym koordynatorem polskiej części projektu jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.ptakipolskie.pl.

 

 

zal_5_2_fots_exhibitionstand_resize